Turistické cíle - Rakousko

Lázně Laa/Thaya

Jednou z nejznámějších atrakcí v regionu jsou nepochybně termální lázně v Laa an der Thaya. Najdeme zde termální bazény s teplotou až 42 °C, venkovní bazény a skluzavky pro návštěvníky, kteří mají raději zábavu než odpočinek. Kromě toho je zde velký počet saun, wellness a lázní. Součástí je také hotelový komplex pro turisty, kteří zde chtějí zůstat delší dobu.

Příjezd: 10 minut pěšky z železniční stanice v Laa an der Thaya

https://www.therme-laa.at/de/

Touristische Ziele 01
Touristische Ziele 02

Drezína ve Weinviertel

Stejně jako mnoho vedlejších drah v regionu byla na konci 80. let přerušena osobní doprava na trati mezi Kornneuburgem a Hohenau. Část trasy mezi Ernstbrunn a Asparn an der Zaya však byla zachována a přeměněna na turistickou trasu pro drezíny.

Příjezd: taxivláčkem Zayatal, ve vzdálenosti cca 12 minut pěšky od železniční stanice Mistelbach.

http://www.weinvierteldraisine.at

Touristische Ziele 03
Touristische Ziele 04

Zámek Kreuzenstein

Zámek Kreuzenstein je středověký hrad, který však byl zničen během třicetileté války. Byl přestavěn v 19. století, přičemž byl inspirován středověkou architekturou. Dnes zámek slouží jako muzeum s četnými výstavami z dob rytířů, ale také se zde konají klasické koncerty a ukázky lovu dravců a sov.

Příjezd: zámek se nachází ve vzdálenosti 2,5 km od železniční stanice Leobendorf-Burg Kreuzenstein.

http://www.kreuzenstein.com/

Touristische Ziele 05
Touristische Ziele 06

Muzeum MAMUZ

Muzeum MAMUZ zobrazuje četné archeologické expozice, které sledují historii lidstva od pravěku do středověku. Speciální výstavy se pořádají v Mistelbachu, zatímco stálé výstavy se konají v zámku Asparn. Významná část muzea je věnována také místním archeologickým nálezům a historii střední Evropy.

Příjezd: 10 minut pěší chůze od železniční stanice Mistelbach-Stadt

https://www.mamuz.at/de

Touristische Ziele 07
Touristische Ziele 08

Zámek Wilfersdorf

Barokní zámek slouží jako regionální kulturní a výstavní centrum. Nachází se zde místní muzeum historie a historická dokumentace lichtenštejnského domu. Součástí zámku je vinný sklípek a taneční sál pro pořádání seminářů a kongresů. V létě se před zámkem konají různé akce, jako např. operetní představení.

Příjezd: 25 minut autobusem z Mistelbachu do centra Wilfersdorfu

http://www.liechtenstein-schloss-wilfersdorf.at/index.php/de/

Touristische Ziele 09
Touristische Ziele 10

Stockerauer Au

Stockerauer Au je přírodní rezervace ve Weinviertelu mezi Stockerau a Dunajem. Tato oblast zásobuje pitnou vodou celý region podél severní části Dunaje. Ale především je to rekreační oblast s mnoha turistickými stezkami a možností organizovat výlety na kánoi. Tato oblast zahrnuje řadu chráněných živočišných a rostlinných druhů.

Příjezd: přímo na vlakové nádraží Stockerau

https://www.donau.com

Touristische Ziele 11
Touristische Ziele 12

Lokomotivní depo Strasshof

Jedno z největších železničních muzeí v Evropě. Depo obsahuje více než 80 lokomotiv a 180 vozů, z nichž některé jsou stále v provozu. Muzeum pravidelně pořádá přehlídky restaurovaných lokomotiv. Dochovalo se také mnoho zařízení, jako je točna, dřevěná vodárenská věž, výtahy na uhlí a vodní jeřáby.

Příjezd: 10 minut pěšky od železniční stanice Strasshof

https://eisenbahnmuseum-heizhaus.com/de/

Touristische Ziele 13
Touristische Ziele 14

Národní park Thayatal

Přestože je Thayatal nejmenším přírodním parkem v Rakousku, najdeme zde jedny z nejbohatších přírodních krás v zemi. Vede podél české hranice, a kromě specifické flóry a fauny se zde nacházejí pozoruhodné hrady jako Hardegg a Kaya. Pro ještě romantičtější návštěvu je možné se sem dostat retro-vlakem z železniční stanice Retz.

Příjezd: Reblaus Express (expres Révokaz) z Retzu

https://www.np-thayatal.at/de/pages/default.aspx

Touristische Ziele 15
Touristische Ziele 16

Retz

Město Retz je významným vinařským a zemědělským centrem na okraji kopcovité oblasti Českého masivu. Staré město si zachovalo zbytky městských hradeb a obranných věží. V podzemních chodbách města je také mnoho vinných sklepů. Jednou z hlavních atrakcí je větrný mlýn Retz z 18. století, jeden z posledních dosud provozovaných větrných mlýnů v Rakousku.

Příjezd: železniční stanice se nachází v centru města.

https://www.retz.gv.at/system/web/default.aspx

Touristische Ziele 17
Touristische Ziele 18

Hrad Falkenstein

Hrad Falkenstein je pevností z 11. století, která byla postavena vazaly Svaté říše v rámci kolonizace vinařské oblasti. Zachovány jsou pouze ruiny, ale stavba je zajímavá: člověk má dojem, že hrad je vytesán do vápencové hory, na které stojí. Každé léto slouží zřícenina jako pozadí historických akcí, jako jsou např. rytířské turnaje.

Příjezd: 20 minut autobusem 431 z Laa do centra města Falkenstein

https://www.falkenstein.gv.at/de/Burgruine

Touristische Ziele 19
Touristische Ziele 20

Vinařský festival v Poysdorfu

Vinařský festival v Poysdorfu je jedním z největších vinařských festivalů v Dolním Rakousku. Tato čtyřdenní událost se koná každé září již více než 50 let. Festival každoročně přiláká více než 30 000 turistů i místních osobností. Nejznámější vína v regionu jsou Veltlínské zelené, Pinot Blanc a Welschriesling.

Příjezd: 20 minut autobusem 1024 z Enzersdorfu nebo speciální kyvadlovou dopravu.

https://www.poysdorf.gv.at/63_Poysdorfer_Bezirkswinzerfest

Touristische Ziele 21
Touristische Ziele 22

Rytířský festival v Dürnkrutu

Dürnkrut je vesnice známá bitvou u Marchfeldu ve 13. století. V té době se posílila pozice Habsburků severně od Dunaje. V 11. století zde stála pevnost, která tvořila hranici mezi Rakouskem a Maďarskem. Později byla přestavěna na barokní zámek. Zde se každoročně pořádá rytířský festival s četnými středověkými rytířskými hrami.

Příjezd: Železniční stanice se nachází v centru města

https://www.duernkrut.gv.at/app.php/start.html

Touristische Ziele 23
Touristische Ziele 24

Chov alpak v Siebenhirtenu

Jednou z nejunikátnějších atrakcí v regionu je chov alpak v Siebenhirtenu. Kromě prodeje vlněných výrobků je také možné navštívit alpaky a objevit jejich způsob života. Nejpříjemnější bude nepochybně denní procházka se zvířaty a chovateli po nádherných koutech vinařské čtvrti. Ideální exkurze pro děti a milovníky přírody!

Příjezd: 12 minut pěšky od železniční stanice Siebenhirten

www.alpakazucht-siebenhirten.at

Touristische Ziele 25
Touristische Ziele 26

Koupaliště Gerasdorf

Region má také několik krásných jezer a rybníků, kde obyvatelé mohou v létě lovit ryby, plavat nebo jen relaxovat. Koupaliště Gerasdorf je jedním z nejoblíbenějších výletišť obyvatel Weinviertelu, ale také obyvatel Vídně. Před několika lety bylo toto místo kompletně rekonstruováno a nabízí nejen koupaliště, ale také sportovní zařízení a bary.

Příjezd: 2,5 km pěšky od železniční stanice Gerasdorf

https://badeteich-gerasdorf.eatbu.com/?lang=de#services

Touristische Ziele 27
Touristische Ziele 28

Rybník v Bernhardsthalu

Rybník v Bernhardsthalu leží přímo na česko-rakouské hranici a je největší vodní plochou ve vinařské oblasti. Zvláštností je železniční most na trase Vídeň - Brno, který prochází rybníkem. Rakouští i čeští turisté sem rádi přijíždějí na koupání, procházku, rybaření, výlet lodí nebo dokonce na nordic walking.

Příjezd: 1 km pěšky od železniční stanice Bernhardsthal nebo autobusem 1010/1022

http://www.bernhardsthal.gv.at/Landschaftsteich_Bernhardsthal

Touristische Ziele 29
Touristische Ziele 30
Kontakt
tel: +420 541 641 711
e-mail: cdv@cdv.cz
Líšeňská 33a, 636 00 Brno
Stránky
Důležité odkazy

Copyright © 2022
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.