Centrum dopravního výzkumu, v.v.i, Oblast železniční dopravy
CDV je veřejná výzkumná instituce zřízená Ministerstvem dopravy ČR. Vedle výzkumné činnosti, která je hlavní náplní práce, zpracovává projekty, služby, zakázky. Má zaveden a certifikován systém managementu jakosti dle ISO 9001:2009 pro výzkumnou, vývojovou a technickou činnost. Zabývá se aplikovaným výzkumem a transformací jeho výsledků do praxe. Disponuje řadou odborníků, což umožňuje zpracovávat projekty výzkumu a vývoje, které komplexně postihují danou problematiku projektu. Oblast železniční dopravy se zabývá především problematikou související s železniční dopravou.
Web: www.cdv.cz
Mail: jan.perutka@cdv.cz, jirina.vesela@cdv.cz
Tel.: +420 541 641 754, +420 541 641 718
Na katedře železniční techniky a mobility na Univerzitě aplikovaných věd St. Pölten se vzdělávají budoucí inženýři pro železniční sektor. Oddělení je pod dohledem Prof. (FH) Dipl.-Ing. Otfrieda Knolla, EURAIL-ING, který je také konzultantem pro místní úřady a železniční společnosti, stejně jako pro různé programy a projekty. Součástí katedry je Institut pro výzkum integrované mobility Carla Rittera von Ghega. Zde jsou řešeny projety výzkumu a vývoje v oblasti železniční techniky a mobility (s podílem za více než 1 milion EUR), z nichž Institut vedl projektové řízení 11 projektů. Vedoucím institutu je Prof (FH) DI (FH) DI Frank Michelberger, EURAIL-ING, který má více než 12 leté zkušenosti z výzkumu v oblasti mobility, je rovněž recenzent pro různé programy a konference (COST, H2020, Euro Stars, Transport Research Arena) a pravidelně reprezentuje Spolkové ministerstvo dopravy, inovací a technologií v evropské skupině pro železniční dopravu European Rail Research Advisory Group (ERRAC).
Web: www.fhstp.ac.at/en
Mail: thomas.preslmayr@fhstp.ac.at
Fakulta stavební VUT v Brně má bohaté zkušenosti s řešením výzkumu projektů základního i aplikovaného výzkumu, podporovaného z různých výzkumných programů i ve spolupráci s podniky formou smluvního výzkumu. Řešitelské pracoviště „Ústav železničních konstrukcí a staveb“ má zkušenosti s řešením národních i mezinárodních projektů zejména v oblasti vývoje železniční infrastruktury. K významným projektům aplikovaného výzkumu patří projekty podporované Technologickou agenturou ČR, např. TA01031173 „Pražce s pružnou ložnou plochou“, TA01031297 „Zvýšení kvality jízdní dráhy ve výhybkách pomocí zpružení“. V současné době se jedná zejména o projekt centra kompetence TE01020168 „Centrum pro efektivní a udržitelnou dopravní infrastrukturu (CESTI)“, kde pracoviště garantuje oblast zaměřenou na progresivní přístup k technickým, technologickým a ekonomickým hlediskům kolejové infrastruktury a projekt Shift2Rail „Switch and Crossing Optimal Design and Evaluation (S-CODE).
Web: www.vutbr.cz
Mail: plasek.o@fce.vutbr.cz
Tel.: +420 541 147 320
Copyright © 2022
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.